Laserowa operacja prostaty – dlaczego warto

laserowa operacja prostaty

Operacja tradycyjna kontra laserowa operacja prostaty

Prostata to gruczoł krokowy (sterczy) i bardzo ważny element układu moczowo-płciowego każdego mężczyzny. Pełni istotną funkcję rozrodczą, ponieważ produkuje odżywczy płyn przeznaczony dla plemników. Niestety, jest to również narząd, który potrafi sprawiać mężczyznom problemy zdrowotne. Od około 40-45 roku życia każdy mężczyzna powinien przeprowadzać odpowiednią diagnostykę wykluczającą przerost gruczołu albo wręcz raka prostaty (jednego z najczęściej pojawiających się nowotworów u mężczyzn). Istnieje wiele metod leczenia tych schorzeń, np. laserowa operacja prostaty czy też operacja tradycyjna zwana radykalną prostatektomią otwartą.

Standardowa operacja

Radykalna prostatektomia otwarta, to zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu całego stercza, pęcherzyków nasiennych, a czasem również węzłów chłonnych pacjenta. Polega na nacięciu brzucha nad spojeniem łonowym, przez które chirurg-urolog jest w stanie ocenić stan choroby i zastosować odpowiednie działania. Metoda skuteczna, ale inwazyjna i wykonywana pod wypływem znieczulenia ogólnego, dlatego coraz więcej osób decyduje się na laserowe usuwanie prostaty.

Laserowa operacja prostaty

Operacja prostaty laserem zielonym to nieinwazyjna metoda leczenia łagodnego (niespowodowanego nowotworem) przerostu prostaty. Polega na odparowaniu przerośniętej tkanki gruczołu uciskającej cewkę moczową pacjenta. Zabieg wykonuje się wykorzystując fotoselektywną waporyzację światłem zielonego lasera (PVP – photoselective vaporization of the prostate). Laserowa operacja prostaty ma tę przewagę nad tradycyjną metodą, że pozwala pacjentowi na powrót do pełnej sprawności fizycznej i seksualnej już po kilku dniach od zabiegu. Wybierając usuwanie prostaty laserem, mężczyzna, niezależnie od wieku, nie potrzebuje czasu na długą rekonwalescencję, ani reorganizacji swojego życia zawodowego.

Zalety metody laserowej

Operacja prostaty laserem holmowym zyskuje coraz większą popularność. Bowiem mężczyźni nie muszą już cierpieć podczas oddawania moczu, a jednocześnie nie muszą decydować się na ryzykowną i bolesną operację chirurgiczną. Niestety, zabieg ten nie należy do tanich rozwiązań. Decydując się na taką metodę należy liczyć się z kosztami w wysokości kilku do kilkunastu tysięcy złotych.