Operacja laserowa nieinwazyjną metodą leczenia

prostata operacja laserowa

Operacja laserowa jako nieinwazyjna metoda leczenia

Jest wiele chorób, które dawniej wymagały leczenia chirurgicznego. Na szczęście obecnie stosuje się alternatywne, nieinwazyjne metody. Operacja laserowa jest takim właśnie rozwiązaniem. Można ją z powodzeniem stosować w wielu wypadkach, o czym decyduje lekarz podczas konsultacji i po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Laserowe usuwanie kamieni

Dobrym przykładem takiej dolegliwości jest kamica nerkowa. Pierwszym objawem jest zwykle bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej czyli kolka nerkowa. Choroba rozwija się zwykle przez lata, ale początkowo nie daje o sobie znać. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych polega na rozkruszaniu złogów na pył, który wypłukuje się z nerek samoistnie. Nie wykonuje się nacięć tkanek, więc nienaruszana jest struktura nerki. Sam zabieg trwa bardzo krótko, zwykle nie przekracza 2 godzin, a pacjent często opuszcza szpital już po jednym dniu. Stosowany jest dla kamieni o średnicy do 3 cm. Laserowe usuwanie kamieni z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu pacjentów obu płci bez względu na wiek.

Leczenie przerostu prostaty

Natomiast u mężczyzn bardzo częstą dolegliwością jest łagodny przerost prostaty, który powoduje utrudnienia w oddawaniu moczu. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych układu moczowego. Z tego też powodu zaleca się leczenie prostaty laserem. Przeprowadza się ją przez cewkę moczową, bez konieczności nacinania skalpelem tkanki. Dzięki temu pacjent wraca do zdrowia bardzo szybko, a w szpitalu pozostaje maksymalnie 24 godziny. Cewnik zdejmowany jest po około 12 godzinach, zatem chory wychodząc do domu, nie korzysta z niego. Metoda ta jest także niezwykle precyzyjna, co daje dużą skuteczność leczenia. Operacja prostaty laserem zielonym ma jeszcze inne zalety. To, co jest najważniejsze dla późniejszej jakości życia mężczyzny, to zmniejszenie występowania takich powikłań jak zaburzenia czynności seksualnych czy nietrzymanie moczu.
Operacja prostaty laserem holmowym to rozwiązanie nawet znacznego przerostu stercza. Jest ona inwazyjna tylko w minimalnym stopniu. Wycina się tutaj zmienioną tkankę, która następnie podlega badaniom, np. pod kątem nowotworu. Pomimo tego pacjent dochodzi do zdrowa szybko, a sama metoda jest bardzo skuteczna.