Operacja prostaty laserem holmowym

operacja prostaty laserem zielonym

Nowoczesna operacja prostaty laserem holmowym

Niejednokrotnie problemy z prostatą kończą się zabiegiem, który jest o wiele bardziej skomplikowanym rozwiązaniem niż farmakoterapia. Wraz z rozwojem medycyny natomiast pacjenci mogą liczyć na innowacyjne rozwiązania. Do takich z pewnością zaliczana jest operacja prostaty laserem holmowym.

Laserowe usuwanie prostaty – co należy wiedzieć?

Zabieg opiera się na zbawiennym działaniu lasera. W tym przypadku wykorzystuje się laser holmowy. Operacja prostaty laserem zamiennie jest nazywana laserową enukleacją HoLEP lub holmową laserową chirurgią prostaty. Dedykowana mężczyznom mającym problem z rozrostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. W skrajnych przypadkach też skierowuje się na nią przypadki nowotworu prostaty. Laserowa operacja prostaty ma zmniejszyć objętość gruczołu krokowego. Zwieńczeniem tej procedury jest minimalizacja lub całkowita likwidacja dolegliwości związanych z przerostem prostaty. Następuje to w momencie usunięcia tkanki odpowiadającej za blokowanie przepływu moczu.

Jak dokładnie wygląda zabieg?

Operacja prostaty laserem holmowym zalicza się do metod mało inwazyjnych. Nie jest krwawa, nie polega na mechanicznym usuwaniu tkanki czy jej wycinaniu. Mimo to, operacja laserowa wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Nad powodzeniem zabiegu czuwa resektoskop – dzięki czemu lekarz ma możliwość bieżącej kontroli cewki moczowej i pęcherza na wyświetlaczu monitora. Jest to możliwe poprzez wprowadzenie go do cewki pacjenta i stanowi element niezbędny jeśli chodzi o leczenie prostaty laserem. Dlaczego? Dzięki temu precyzyjnie, za pomocą wiązki laserowej urolog może usunąć tkankę gruczołu przez cewkę moczową jednocześnie nie ryzykując uszkodzeniem tkanek położonych w obrębie prostaty. Usuniętą tkankę dalej wysyła się celem przeprowadzenia badań histopatologicznych. Jej zbadanie może wykluczyć lub potwierdzić obecność nowotworu. W przypadku drugiej opcji zalecone może być usuwanie prostaty laserem. Dlatego tak zbawienna jest profilaktyka i troskliwość pacjenta w sprawach urologicznych.

Operacja prostaty laserem holmowym i szybki powrót do zdrowia

Jakie efekty daje operacja prostaty laserem zielonym? Przede wszystkim oferuje pacjentowi skuteczność,  pozwala wrócić do sprawności seksualnej oraz odciąża od dolegliwości urologicznych. Prostata – operacja laserowa to najlepszy wybór? Niewątpliwie na tle innych zabiegów wypada o wiele korzystniej. Laserowa operacja prostaty jest równoznaczna z wysoką skutecznością i jednocześnie małym ryzykiem powikłań. Dodatkowo, czas rekonwalescencji całkowicie wyklucza długą hospitalizację. Pacjenci mogą niemal natychmiast wrócić do obowiązków, do domu.