Operacja prostaty laserem zielonym

Operacja prostaty laserem

Konieczna operacja laserowa

Wielu mężczyzn w trakcie swojego życia zmierzyć się musi z przerostem prostaty. Prowadzi to do trudności w oddawaniu moczu, ewentualnie powoduje częstszą potrzebę oddawania moczu. Objawy te powoduje gruczolak – dodatkowa tkanka wewnątrz prostaty, która wymaga usunięcia. Zaliczany jest do guzów łagodnych. Leczenie tabletkami może przynieść chwilową poprawę, jednak konieczna jest operacja prostaty laserem zielonym w celu osiągnięcia trwałych rezultatów. Problem ten jest dość powszechny – dotyka 70% mężczyzn po 60 roku życia.

Operacja prostaty laserem zielonym

Zabieg usunięcia prostaty przeprowadza się pod znieczuleniem przewodowym lub (zazwyczaj na życzenie pacjenta) ogólnym. Operacja prostaty laserem zielonym polega na zniszczeniu tkanek prostaty. Oxyhemoglobina krwinek czerwonych pochłania światło zielone lasera. Prowadzi to do zamykania naczyń krwionośnych. W trakcie zabiegu pacjent nie traci krwi i może wrócić do domu już tego samego dnia. Nie wykonuje się cięcia chirurgicznego (nie występuje ryzyko infekcji), nie zostaje żadna blizna, nie ma konieczności zakładania cewnika. Pacjent szybko wraca do prawidłowego oddawania moczu.

Nowocześnie i bezpiecznie

Laserowa operacja prostaty brzmi całkiem nowocześnie, jednak jest to sprawdzona metoda. Ryzyko powikłań jest bowiem minimalne. Ponad 30 krajów świata z powodzeniem zastosowało tę metodę na ponad 200 tys. mężczyzn. Dodatkowo do zabiegu kwalifikuje się pacjentów nawet z ciężkim przerostem prostaty oraz (co się często zdarza w starszym wieku) ze słabą krzepliwością krwi. Jest to małoinwazyjny zabieg, dzięki któremu pacjent może uniknąć powikłań związanych z przyjmowaniem leków doustnych leczących prostatę – problemy z erekcją, spadek ciśnienia krwi, nietrzymanie moczu, wytrysk wsteczny.
Dodatkowo zbadano, że usuwanie prostaty laserem daje dobre wyniki nie tylko w okresie pooperacyjnym. Pacjenci bowiem nie skarżą się na nawracającą dolegliwość. Jeśli w przeszłości zastosowano inną metodę usuwania prostaty, nie dyskwalifikuje to do zabiegu laserem zielonym. Przed operacją wymaga się konsultacji z urologiem i anestezjologiem.